Endodoncja (leczenie kanałowe)

Endodoncja (leczenie kanałowe)

Leczenie endodontyczne (kanałowe) wskazane jest w przypadku chorób miazgi, która nazywana przez pacjentów jest nerwem. Wśród głównych przyczyn chorób miazgi znajduje się próchnica, uszkodzenie mechaniczne zęba, długotrwałe zapalenie dziąseł, odsłonięcie szyjki zębowej.

Leczenie kanałowe przebiega w kilku etapach: 

  1. Wykonanie RTG zęba. Zdjęcie mogą Państwo wykonać przy fotelu w gabinecie. Zdjęcie pozwala na dokładną diagnostykę, m. in. określić ile kanałów  wymaga leczenia.
  2. Zatrucie miazgi zęba (dewitalizacja). Stomatolog otwiera ząb i umieszcza w nim specjalny preparat przygotowujący do późniejszego usunięcia miazgi. Proces trwa 7 do 14 dni, w czasie których pacjent ma założony specjalny opatrunek. W niektórych przypadkach, przy użyciu znieczulenia, miazga może być usunięta bez konieczności zakładania opatrunku.  
  3. Opracowanie kanałów. Stomatolog usuwa zmienioną chorobowo miazgę, usuwa bakterie oraz oczyszcza kanał.
  4. Wypełnienie kanałów. Stomatolog wypełnia kanały specjalnym materiałem. Kanał musi zostać zamknięty bardzo szczelnie, by nie dopuścić do dostępu drobnoustrojów.
  5. Odbudowa korony zęba. Stomatolog odbudowuje koronę zęba, by była estetyczna i nie różniła się od pozostałej części zęba.

Zabieg wykonywany jest z wykorzystaniem mikroskopu.

Nie czekaj

Umów się na konsultację

Zobaczysz, że dziesiątki zadowolonych pacjentów nie mogą się mylić.

Justyna Wasińska - ZnanyLekarz.pl
Justyna Wasińska - ZnanyLekarz.pl